Galvanina Pink Grapefruit is the drink of the summer, perfect from the Paloma to the Fusettone.
With its natural and refreshing taste, Galvanina Pink Grapefruit, in the Special Edition version, is distinguished by a fragrant floral note that unfolds with enveloping intensity. A powerful aromatic experience anticipates the complete conquest of the palate.
The characteristically bitter aftertaste typical of grapefruit is softened by the floral note of the pink variety. Less sweet than the organic version, it has been specifically crafted to enhance the notes of Bitter Fusetti.
Developed in collaboration with bartender Flavio Angiolillo for the creation of the Fusettone cocktail — made with Bitter Fusetti and Pink Grapefruit — it is a beverage designed for mixing, yet pleasantly refreshing when enjoyed on its own.
Mixability: ideal for creating a premium Paloma, the Fusettone cocktail, and tequila-based cocktails.
Ingredienti: Water, Cane Sugar, Pink Grapefruit Juice from Concentrate (7%), Carbon Dioxide, Acidifier: Citric Acid, Natural Grapefruit Flavors, Black Carrot Juice from Concentrate.
Nutrition Declaration:
Per 100 ml
| Energy | 180 Kj / 43 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 10,0 g |
| – of which Sugars | 10,0 g |
| Fibre | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0,03 g |
Additional Information:
| Sales Unit | Case of 24 Bottles |
| Size | 200 ml |
| Material | Glass |

Deutsch
Español
Français
Italiano
Polski