Panettonic is born from the meeting of the excellence of haute pâtisserie by Iginio Massari and the aromatic research of Baldo Baldinini, transforming the iconic profile of panettone into a one-of-a-kind sparkling beverage. Its notes of candied citrus, vanilla, and butter emerge with balance and finesse, thanks to the technical collaboration with Galvanina, giving life to an elegant and surprising tonic that reinterprets tradition in a contemporary way.
Designed to enhance signature mixology and also perfect on its own, Panettonic adds a new sensory dimension to the most classic cocktails, delivering an original twist and an aromatic depth that captivates with every sip.
Ingredients: Water, Cane Sugar, Carbon Dioxide, Acidifier: Citric Acid, Natural Flavours including Quinine, Flavour.
Nutritional Information:
Per 100 ml
| Energy | 153 Kj / 36 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 9 g |
| – of which sugars | 8,7 g |
| Fibre | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0,03 g |
Additional Information:
| Sales Unit | Case 24 bottles |
| Size | 200 ml |
| Material | Glass |

Deutsch
Español
Français
Italiano
Polski